Sem mozte zakladat temy ktore sa budu tykat
navodov a oprav

RC Modelarsky slovnik

Postby Rumpel » Sun Mar 04, 2012 11:05 pm

A

Afterrun oil

Chráni motor pred nepriaznivými účinkami Nitra v palive, ktoré spôsobuje koróziu a môže nenávratne poškodiť spaľovací motor. Preto je nutné používať olej po každej jazde a zabránite týmto nepriaznivým vplyvom a zlepšíte štartovanie motoru.

Akumulátor

Akumulátor je zdroj elektriny, ktorý je možné opakovane vybíjať a nabíjať. V RC slúži ako energia pre prijímač a serva. V modeloch poháňaných elektromotorom je obyčajne pripojený na regulátor, ktorý sa stará o delenie energie pre motor a tak o napájanie prijímača a serv pomocou tzv. BEC obvodu. Pokiaľ nemá regulátor BEC obvod, je nutné mať dva samostatné akumulátory.

Anténa

Anténa je nevyhnutná súčasť každého modelu. Zachytáva signál a vďaka tomu je model ovládateľný. Pri poškodení či roztrhnutí antény a jej následnej oprave treba dodržať 2 pravidlá. Napájaný vodič musí mať presnú dĺžku plus mínus 2mm ako pôvodný kus a taktiež rovnaký prierez vodiča. Inak sa stane že vám model ujde !!!

ATL

Asymetrický trimer plynu.

ATV

Nastavenie dráhy serva. Servo sa normálne pohybuje úmerne vzdialenosti riadiaceho impulzu. Niektoré vysielače umožňujú zmenu tejto závislosti. Tak tiež to umožňujú digitálne servá.

B

C

D

E

F

Failsafe

Pomáha udržať bezpečnosť pri jazdení RC autami so spaľovacím motorom.

Pri veľa prípadoch sa stáva, že v aute po dlhšom jazdení poklesne napätie v batériach alebo vznikne rušenie signálu alebo strata signálu pri veľkej vzdialenosti od vysielača. V týchto prípadoch je fail safe šikovnou a najmä účinnou vecičkou.
Fail safe sa zapojí medzi príjmač a servo (plyn/brzda) a nastaví sa na brzdu. Potom model pri strate signálu zastane. Viac tu.

G

H

HF modul

Modul do vysielača, ktorý zaisťuje vlastné rádiové vysielanie. Výmenou modulu sa dajú meniť pásma, v ktorých vysielač pracuje.

I

IPD /Inteligent Pulze Decoding/

Inteligentné dekódovanie pulzov. Procesor prijímača sa snaží hodnotiť prijímaný signál a poškodenú informáciu odmietne.

J

K

Kanál

Rádio môže prenášať 2 povely (zatáčanie kolies, plyn-brzda), alebo 3 povely (zatáčanie kolies, plyn-brzda, radenie prevodovky /spiatočka, neutrál a rýchlosť vpred/). Tomu sa hovorí, že je rádio dvojkanálové, trojkanálové, prípadne viackanálové.

Kardán

Kardán je kĺbová spojka na prenos pohybu medzi dvomi hriadeľmi.

Karoséria

Karosérie na modely sa vyrábajú z lexanu. Lexan patrí medzi termoplasty. Predurčujú ho k tomu jeho vlastnosti. Veľmi ľahko sa spracováva lisovaním za pomoci tepla. Má dobrú tepelnú vodivosť, odolnosť proti nárazu a dobré optické vlastnosti.

Kryštály

Kryštály sa používajú na zmenu frekvencie vo vysielači a prijímači. Menenie kryštálov je nutné v prípade, že jazdia spolu alebo v dosahu vysielačiek dvaja modelári s rovnakými frekvenciami, čo by znamenalo, že by si navzájom ovládali alebo rušili svoje modeli.

L

Ladený výfuk

Výrobcovia sériových výfukov sú viazaný výrobnými nákladmi, normami a nárokmi na trvanlivosť motoru. Výrobcovia dokážu vďaka skúsenostiam zo závodov vhodne usmerniť výfukové plyny, čo u dvojtaktu môže znamenať i dosť razantné zvýšenie výkonu. Pomocou správneho výfuku môžme dosiahnuť špičkový výkon pri vyšších otáčkach.

Ložiská

V modeloch treba používať kvalitné ložiská, pretože zabezpečujú prenos sily napr. z motora na podvozok. Kvalitnými ložiskami ovplyvňujeme trenie a tým šetríme energiu a zabezpečujú aj hladší chod a opotrebenie modelu.

M

MG /Metal Gear/

Kovové prevody v servách.

N

Nitromethan

Nitromethan je organická zlúčenina. Táto kvapalina je používaná ako špeciálne motorové palivo. V porovnaní s benzínom pri dokonalom spálení rovnakého objemu zmesi nitrometánu možno získať až 2,3 krát viac energie. Ma výrazný vplyv na chladenie motoru. Pre modelárske motory sa používa s obsahom 0-65% nitromethanu a 10-15% oleja. Nitromethan bol tiež používaný ako raketové palivo.

O

Objem motoru

Objem motoru je vypočítaný z priemeru valca a jeho zdvihu. V modelárskych motoroch sa udáva v kubických (krychlových) centimetroch. Jednotka ccm alebo cm3. Vo veľkých motoroch sa objem udáva v litroch.

Ojnica

Ojnica spája valec motora s hriadeľom. Slúži na prenos síl medzi tlakom plynov nad piestom a kľukovým hriadeľom, sily vyplývajúce zo zotrvačných vlastností piestovej skupiny, ktoré rastú s narastajúcimi otáčkami a zotrvačné sily od vlastnej hmotnosti.

Ovládanie kanálov

Ovládanie kanálov môže byť proporcionálne alebo neproporcionálne. Typickým príkladom proporcionálneho kanálu je zatáčanie kolies či plyn a brzda. Radenie prevodovky je typický príklad neproporcionálneho ovládania kanálu. Rádio môže vysielať v rôznych kmitočtoch - frekvenciách. Kmitočty sú očíslované a tomu sa hovorí kanál.

P

Prijímač

Prijímač prijíma signál vysielaný vysielačom a dekóduje ho na signál pre jednotlivé serva. Prijímač je obvykle napájaný štyrmi NiCd/NiMh článkami.

Q

R

Regulátor

Regulátor slúži k ovládaniu výkonu pripojeného elektromotoru, tj. používa sa iba pri autách, lodiach a lietadlách poháňaných elektromotorom. Rozdeľujú sa podľa typu pripojeného elektromotoru na jednosmerné a striedavé.

S

Servo

Servo je elektromagnetické zariadenie riadené šírkou vstupných impulzov. Vnútri je elektromotor otáčajúci potenciometrom, ktorý mení šírku impulzov vnútorného generátoru. Na hriadeli motoru je cez prevody pripojená páka, ktorá obvykle pomocou tiahla ovláda jednotlivé kormidlá.

Sviečka

Sviečky existujú v dvoch typoch a to Standard alebo Turbo sviečky. Menšie motory (2.1 cc) väčšinou potrebujú teplejšie sviečky, väčšie motory (3.5cc a viac) používajú chladnejšie sviečky. Motor, ktorý beží na palivo s vyšším percentom "nitro" potrebuje chladnejšiu sviečku a naopak keď použijete palivo s nižším percentom "nitro" je lepšia teplejšia sviečka.
Napr. na malý motor (2.1cc) s vyšším percentom nitro by bolo dobré použiť strednú sviečku: malý motor=teplá sviečka, vyššie % nitro=studená sviečka. Na kategóriu buggy s 3,5 cc motorom pri používaní 25% nitro paliva je najvhodnejšia sviečka č.6.

Sviečka má vo vnútri žhaviace vlákno " drot s danym odporom z materialu odolneho vysokej teplote" . Žhavitko , v ktorom je obvykle 1 článok NiCd alebo NiMH akumulátor o napätí 1,2 V pretože toto napätie je ideálne pre vlákno sviečky, nažhaví nasunutím na sviečku " nasunutie koncovky na sviečku vlastne funguje ako konektor takže vláknom sviečky potom preteká prúd" žhaviace vlákno sviečky, ktoré potom umožní pri štartovaní motora zapálenie paliva zmiešaného so vzduchom - ďalej zmesi - ktorá sa zapálením prudko rozpína a ďalej už je to princíp činnosti spaľovacieho motora.
Počas chodu motora už nie je potrebné vlákno ďalej žhaviť, pretože teplota prostredia na vrchu valca kde sa vlákno vo sviečke nachádza je tak vysoká, že vlákno už zostane nažhavené a nepotrebuje v tomto prostredí dodávku ďalšej energie, ako je tomu pri štartovaní. Preto sa musí použiť žhavenie iba pri štartovaní motora, netreba ho počas chodu.

Životnosť sviečky závisí od počtu najazdených minút, obsahu nitra v palive, typu sviečky a teploty motora ako aj kompresie a kondície samotného motora a jeho nastavenia.
Prakticky pri závodnom jazdení nedosahuje sviečka životnosť viac ako hodinu jazdy. Samozrejme, sviečka stále funguje ale jej vlákno už je matné a vypadané a hrozí jeho odpadnutie od tela sviečky. To sa može stat dvomi sposobmi: alebo sa odtrhne, sviečka prestane žhavit a vlákno ostane na telese sviečky. To je ten dobrý prípad. Horšie je keď opotrebené vlákno sa odtrhne a spadne do spaľovacieho priestoru motora kde môže vážnym spôsobom poškodiť motor, dokonca ho úplne zničiť. Sviečka sa preto vyhadzuje nie keď prestane fungovať, ale ešte predtým, aby nedošlo k spomínaným problémom.
Stav sviečky spolahlivo ukáže pohlad na jej vlákno, najlepšie silnejšou lupou. Pokiaľ je vlákno hladké a lesklé, je sviečka vo výbornom stave. Potom začne vlákno matnieť a vyzerá ako vypadané, ako keby na ňom chýbali časti materiálu. Vtedy je dobre sviečku vymeniť.

T

TG, Titan Gear

Serva s titanovými prevodmi.

Truggy

Truggy je model s nízko položeným ťažiskom kvôli stabilite pri skokoch. Základ technickej stránky je v jednej rýchlosti so stredovým diferenciálom a plochom, širokom podvozku. Truggy majú oproti ostatným modelom ľahšiu a širšiu možnosť nastavenia tlmičov.

U

Unášač

HEX taktiež nazývaný podľa tvaru šesťhran. Slúži na uchytenie kolies k ramenám modelu.

Vysielač

Vysielač je zariadenie vybavené ovládacími prvkami. Dôležitým parametrom je pásmo na ktorom vysiela. U nás sú pre modelárske využitie povolene iba 27 a 40 MHz. Každé pásmo je rozčlenené na niekoľko kanálov. Voľba kanálu na vysielači sa prevádza väčšinou výmenou kryštálu. U vysielača vybaveného na PPL syntéze je možné zmenu vykonať programovo. Prijímač aj vysielač musia byť osadené rovnakým kanálom. Vysielače sa vyrábajú v trojitom prevedení podľa druhu modulácie. AM /amplitúdová/, FM /frekvenčná/ a PCM /pulzná kódová/. Vysielač musí pracovať na rovnakom kódovaní ako prijímač.

Vzduchový filter

Spaľovací motor potrebuje ku svojej činnosti vzduch, ktorý nasáva cez vzduchový filter. Prostredie v ktorom sa RC modely pohybujú býva dosť značne znečistené prachom a blatom. Filter zabezpečuje, aby nečistoty nepoškodili motor. Vzduchový filter treba mazať olejom, aby neprepustil prachové čiastočky do motora a tým nedošlo k jeho poškodeniu.

V

W

Y

Z



Skratky
Skratka RC

z anglického 'Radio Control', čiže čokoľvek o
vládané rádiom. Nemusí ísť teda nutne o model auta, lode, lietadla alebo vrtuľníka, môže takto byť pokojne označený RC robot alebo aj RC zviera pre deti.

Skratka RTR

z anglického 'Ready To Run', čiže pripravené k jazde. Bývajú tak označené RC modely áut a lodí predávané vrátane nainštalovanej RC súpravy a všetkého potrebného k jazde. Modely označené ako RTR sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov.

Skratka RTF

z anglického 'Ready To Flight', čiže pripravené k letu. Takto sa označujú kompletné sady RC lietadiel alebo vrtuľníkov. Model už je vybavený elektronikou a súčasťou balenia je aj vysielač. Modely RTF sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Skratka RTS

z anglického 'Ready To Sail', čiže pripravené na plavbu. Takto sa označujú kompletné sady RC lodí, ktoré už obsahujú kompletnú RC výbavu a sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Skratka ARF

z anglického 'Almost Ready to Flight', alebo takmer pripravené k letu. Model má
už hlavné časti hotové, však model je potreba ešte dokončiť - napríklad osadiť ešte elektronikou, dolepit drobné časti alebo napríklad zlepiť k sebe polovice krídla. Modely ARF sú vhodné pre pokročilejších modelárov.

Modely dodávané 'v rozsypú'

sú modely vhodné pre skúsených modelárov vyznávajúci klasické postupy. Stavebnica obsahuje stavebný materiál (balzy, preglejku, drobné vybavenie) a podrobnú dokumentáciu k stavbe. Samotnú stavbu modelu potom vykonáva modelár sám.

Modelárskej frekvencia 27 MHz, 35 MHz, 40 MHz

pre ovládanie RC modelov sú zo zákona vyhradené tieto tri frekvencie.
o RC súpravy využívajúce frekvencie 27 MHz určené skôr pre začínajúcich modelárov a nemajú žiadne obmedzenia ohľadom používaných modelov. Na tejto frekvencii často pracujú aj najrôznejšie hračky ovládané vysielačkou, ale pretože majú väčšinou dosah len niekoľko metrov tak väčšinou nehrozí veľké riziko rušenia. Pozor ale, túto frekvenciu okrem RC modelov môžu použiť aj iné zariadenia s väčším dosahom (napríklad hlasové vysielačky, detské pestúnky a podobne) a rušiť Vás.
o Iná situácia je u frekvencia 35 MHz. Táto frekvencia je určená VÝHRADNE pre ovládanie lietajúcich modelov, teda lietadiel a vrtuľníkov. Používanie tejto frekvencie pre ovládanie iných modelov je nebe
zpečné a predovšetkým tiež nelegálne! Ak ale budete RC súpravu používať len pre ovládanie lietajúcich modelov tak máte menšie riziko rušenia a je pre Vás vhodnejšie ako frekvencia 40 MHz.
o Posledná čisto modelárskou frekvencií je frekvencia 40 MHz. Táto frekvencia je opäť otvorená všetkým modelom bez obmedzenia, je na nej možné prevádzkovať ako RC auta alebo lode, tak aj lietadlá a vrtuľníky.
Občas sa môžete stretnúť aj so zariadeniami pracujúcimi na frekvencii 41 MHz alebo 72 MHz. Tu pozor, tieto frekvencie u nás nie sú pre prevádzku RC modelov povolené a ich používaním by ste porušovali zákon s možnosťou veľkých finančných sankcií!

FM modulácia, AM modulácie

spôsob prenosu signálu z RC vysielača do prijímača. Vždy je potreba aby prijímač aj vysielač používali rovnakú moduláciu. Pri výbere novej RC súpravy je vhodnejšie si zvoliť FM moduláciu, zabezpečí Vám to kvalitnejšie prenos signálu a menšie riziko rušenia od okolitých vysielačov. AM súpravy sú zase ale cenovo výhodnejšie.

Vysielací kanál, krištáľ

kúpi vysielača na nejaké konkrétne frekvencii as určitou moduláciou si určuje
te len 'rozsah' kanálov, kde bude vaša RC aparatúra pracovať. Na tejto frekvencii ale môže naraz fungovať viac vysielačov bez toho by sa rušili. To zaisťuje práve inštalácia rovnakého kryštálu do vysielača a prijímača. Na rovnakej frekvencii a kanále môže na jednom mieste pracovať vždy len jedna RC súprava, ak by sa ich spustilo viac, tak sa budú navzájom rušiť bez ohľadu na to aký má kto typ modulácie. Typ modulácie má len vplyv na to, ako ktorá RC aparatúra pracuje 'čistejšie'. Pri modulácii FM nie je problém aby mali dve RC súpravy zvolenej kanály s číslami tesne vedľa seba, pri AM moduláciu je odporúčané z dôvodov možného rušenia mať medzi kanálmi aspoň jeden voľný.

Tzv 'nezarušitelné' RC súpravy s frekvenciou 2,4 GHz

v poslednej dobe je veľký trend prechádzať na RC súpravy pracujúce v pásme 2,4 GHz, ktoré sa bežne využíva napríklad na prenos internetu, tzv WiFi. Toto pásmo je takzvané 'voľné', nie je presne vymedzená l
en na prenos internetu alebo pre ovládanie RC modelov. Avšak vďaka rozdielnemu kódovanie prenosu dát a šifrovanie komunikácie nedochádza k žiadnemu rušenie medzi anténami pre prenos dát a RC súpravami. U RC súprav pracujúcich na frekvencii 2,4 GHz už tiež nie je potreba riešiť možné vzájomné rušenie medzi jednotlivými modelári pracujúcimi na tejto frekvencii, o to sa dokáže postarať sama 'inteligentné' elektronika vysielača a prijímača. Avšak je tu iné obmedzenie. Túto technológiu pre RC modely nezávisle na sebe vyvíja rôzne firmy a ich výrobky nie sú vzájomne kompatibilné! Takže napríklad pre vysielač Spektrum DX7 nemôžete použiť prijímač Futaba Fast, hoci oba systémy pracujú na frekven
cii 2,4 GHz.
Traxxas E-Maxx
Motor: Nosram Storm Evolution 4.5T
Regulator: HPI Vapor Pro
Baterky:
LIPOL 7.4V 5200mAh
LIPOL 7.4V 5800mAh nanotech
Rumpel
User avatar
Administrátor
 
Posts: 292
Joined: Sun Oct 23, 2011 10:52 pm
Location: Bratislava

Forum Statistics

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

Options

cron