Page 1 of 1

RC súpravy

PostPosted: Wed Feb 29, 2012 10:28 am
by buko1
Vysielač

Je zariadenie, ktoré vašu vôľu vyjadrenú pohybom ovládača (klapla, volantu, prepínača) premení na vysokofrekvenční signál, lenže prostredníctvom antény vyžaruje do okolia. Tento signál môže biť Amplitúdové Modulovanie (AM), to znamená, že vysielané vlnenie má premenlivú amplitúdu, alebo výšku vlny. S amplitudovov moduláciou dnes pracujú už len lacné dvojkanálové RC súpravy, používané prevážne pre auta a lode. Frekvenčná Modulácia (FM, alebo tiež PPM) pracuje naopak s vlnami o stále rovnakom amplitude a informácie prenášané ako „zhustení“ alebo „zriedení“ vĺn. Prednosťou FM modulácie je predovšetkým väčšia odolnosť proti rušeniu cudzími signálmi a atmosférickými vplyvmi. Pokiaľ porovnáte kvalitu počúvania rozhlasového vysielania na stredných vlnách (AM modulácie) a stereofonného vysielania v pásme VKV (FM modulácie), získate hrubú predstavu, o čom rozprávame, bez štúdia nudných technických detailov. Konečne tretím spôsobom modulácie je PCM – Pulzní Kódová Modulácia. V skutočnosti ide tiež o FM prenos, ale prenášaný je signál v zvláštnom digitálnom kóde (tzv. samoopravnom), ktorý umožňuje mikroprocesoru v prijímači kontrolovať jeho správnosť. Dôležité je, že vysielač pracuje na určitej frekvencii, na nej musí bit naladení aj prijímač. Tato frekvencia nieje ľubovolná; pre modelárov sú povolené určité frekvenčné pásma.
Pásma

Sú to: pásmo 27 MHz spojené s počiatkom RC modelárstva. Je povolené v ňom prevádzkovať modely lietadiel aj modely povrchové (auta, lode). Toto pásmo nieje v súčasnosti príliš používané, predovšetkým pre nebezpečenstvo rušenia ďalšími vysielačmi, lebo v tomto pásme môžu pracovať tzv. občianske rádiostanice (prenosné vysielačky „walkie-talkie“).

Pásmo 35 MHz je povolené pre modely lietadiel. Skladá sa z dvoch ďalších pásiem: A pásmo (35,010-35,200 MHz) a nedávno nové povolené B pásmo (35,820 – 35,910MHz).

kanal.JPG



Pásmo 40 MHz (40,665-40,985 MHz) je povolené pre modely lietadiel a povrchové techniky (lode, auta).

kanal 2.JPG



Vysielač pracuje v rámci pásma, pre nich je vyrobený, na určitej frekvencii alebo kanále. Tie sa označujú jednak frekvenciou (napr. 35,100 MHz) a jednak pre jednoduchosť číslom kanálu, ktorý je určitej frekvencii priradení (v našom prípade je 35,100 MHz kanál 70). Konkrétne frekvencia je daná kryštálom. Táto súčiastka je výmenná a v rámci daného pásma ju výmenou môžete meniť aj kanál, na ktorom vysielač vysiela. Poznať a pamätať si číslo kanálu, na ktorom pracuje váš vysielač, je nesmierne dôležité. Uvedomte si, že na danom kanále môže v jednej chvíli pracovať len jedna jediná RC súprava, bez ohľadu na druh modulácie, s nej vysiela. Pokiaľ by ste zapli vysielač na rovnakom kmitočtu, ako má kolega práve lietajúci s modelom, výsledkom rušenia je, ktoré vedie neodvratne k havárii, zničení modelu s rizikom poškodenia ďalšieho majetku alebo zranenia (obvykle nevinných) osôb. Preto je dokonalá dohoda o používaných kanáloch úplne dôležitá. Prosíme, nepodceňujte toto nebezpečenstvo. Vysielače vyšších tried majú obvykle vysokofrekvenční diel riešený ako zásuvný modul (VF modul). Púhou výmenou VF modulu potom môžete prechádzať medzi kmitočtovými pásmami.
Dôležitým parametrom vysielača je dosah, tj. vzdialenosť, v ktorej je možné model bezpečne ovládať. Pre moderné súpravy platí, že je to zhruba 300-400 na zemi, vo vzduchu kilometer a viacej.
Počet kanálov vysielača: udáva počet funkcií, ktoré sú na modele pomocou vysielača ovládať. Teda štvorkanálový vysielač (RC súprava) umožní ovládať štyri funkcie – pri lietadle napr. krídelka, výškovka, smerovka a plyn.
Vysielače s pákovými ovládačom sa používajú predovšetkým pre ovládanie modelov lietadiel. Počnúc štvorkanálovými vysielačmi používajú tzv. krížové ovládače, ich páka („knypl“) sa môže pohybovať súčasne v dvoch rovinách a ovládať tak dve funkcie súčasne. Ovládač môže bit pre daný kanál buď tzv. neutralizovaný (páka je udržovaná sústavou pružín v neutrálnej stredovej polohe) alebo s krokovou aretací (páka nemá neutrálnu polohu, pohyb je brzdený zubovou alebo trecou západkou). Neutralizovaný ovládač slúži k riadeniu funkcií ako sú krídelka alebo výškovka u lietadiel, aretovaný pre ovládanie plynu (otáčok motoru).
Kanál (funkcie) môže bit proporcionálni, keď výchylka serva je úmerná výchylke príslušného ovládača alebo neproporcionálni, keď sa servo pohybuje len medzi dvoma (troma) polohami.


Módy vysielačov

Priradenie funkcií a smeru pohybu ovládača (mód) má svoje zákonitosti – v súčasnosti sa najviac používajú dva následujúce systémy:
Mód 1 – na pravom ovládači je plyn a krídelka, na ľavom výškovka a smerovka (u nás cez 90 %)
Mód 2 – na pravom ovládači je výškovka a krídelka, na ľavom plyn a smerovka
Ďaleko menej potom
Mód 3 – na pravom ovládači je plyn a smerovka, na ľavom výškovka a krídelka
Mód 4 – na pravom ovládači je výškovka a smerovka, na ľavom plyn a krídelka.

Pre riadenie modelu aut sa používajú predovšetkým volantové teda pištoľové vysielače, kde pre riadenie smeru jazdy slúži volant a pre ovládanie plynu ovládač podobný spúšti pištole. Stlačením spúšte sa plyn pridáva, jeho potlačovaním sa pri modele s elektrickým pohonom ovláda spiatočka (brzdí sa neutrálom); pri modele s spaľovacím motorom sa odtlačovaním spúšte brzdí. Vysielače môžu bit klasické alebo počítačové. Výhodou klasických je veľká jednoduchosť a nižšia cena, čo ich predurčuje do role súprav pre začiatočníkov, ktorí nechcú príliš investovať vo chvíli, keď majú len malú predstavu o svojej modelárskej budúcnosti. Zastanie takej roli „druhého rádia do rodiny“, ktoré si beriete so sebou na výlet alebo na dovolenku, poprípade sa na ňom zaúča váš potomok. Počítačové vysielače ponúkajú najviac možností špeciálnych funkcií počínajúc pamäťou parametrov pre niekoľko modelov, možností nastavovania veľkostí a zmyslu výchyliek jednotlivých serv, až po špeciálne mixové funkcie, umožňujúce ovládanie zložitých modelov, vrtuľníkov atď. Okrem základnych ovládačov (krížových alebo volantu) sú vysielače vždy vybavené tromi, ktoré slúžia pre doladenie stredovej (neutrálnej) polohy serva za pohybu modelu. Tromi môžu bit klasické mechanické alebo aj u počítačových súprav je väčšinou digitálni, ich poloha sa okamžite ukladá do pamäti. Ďalej sú viackanálové vysielače vybavené ďalšími ovládačmi (otočnými alebo posuvnými) a prepínačmi. Prepínače sa rozdeľujú na kanálové (prepnutie vyvolá pohyb serva do inej polohy) a mixové. Tie slúžia k zapínaniu a vypínaniu mixových funkcií za pohybu modelu (napr. prepínanie dvoch výchyliek serv). Väčšina vysielačov je vybavená zásuvkou Učiteľ-Žiak, ktorá umožňuje prepojiť dvojicu vysielačov káblom a predvádzať výcvik pilotáže s dvojitým riadením. Pomocou prepínača môže učiteľ ľubovoľne predávať riadenie žiakovi a naopak riadenie prevziať, pokiaľ je treba napraviť nejakú hrubú chybu. Vzhľadom k tomu, že počítačové RC súpravy majú už jasnú väčšinu na trhu, určite neuškodí zaradenie malého prehľadu funkcií a možností, ktoré počítač modelári prináša.

Obrazky:

dsx11 vysielac.jpg

japonský 11-kanálový rc vysielač v pásme 2,4GHz JR PROPO DSX11 DSM2 EU


6513-TQi-standard.jpg

TQ-i vysielac od firmy Traxxas

6510-Docking-Base-ipod-main-menu.jpg

TQ-i + iPhone

6509-TQi-6510-iphone-dashboard-60mph.jpg

TQ-i vysielac



trx RC suprava.jpg

TQ - 2,4GHz Traxxas

transmitter_top.jpg

Traxxas vysielač


Prijímač

Prijímač príma prostredníctvom antény signál vyžarovaný vysielačom a premení ju na digitálni impulz slúžiaci pre ovládanie jednotlivých serv, elektronického regulátora otáčok atď. Prijímač sa skladá z troch základných častí: vysokofrekvenčnej, ktorá obsahuje kryštál párovaný s kryštálom vysielača, medzifrekvenčné časti, ktoré filtruje užitočný signál a nízkofrekvenčné, ktoré vytvárajú riadiaci signál pre jednotlivé servo. Medzifrekvenčná časť môže byt jedna, potom je to prijímač s jednoduchým zmenšovaním (Single Conversion); alebo môže byt zdvojená - a potom je to tzv. prijímač s dvojitým zmenšovaním (Dual Conversion). Dvojité zmenšovanie prináša lepšie oddelenie užitočného signálu od „okolia“, čo znižuje možnosť rušenia signálom vysielače pracujúce na blízkom kmitočtu. Dôležité je, že prijímače s jednoduchým a dvojitým zmenšovaním používajú rôzne kryštály. Pokiaľ ich vymeníte, nebudú prijímače pracovať. Rovnako tak je treba si uvedomiť, že ono dvoje zmenšovanie sa týka len „vnútornosti“ prijímače a samozrejme vysielača. V praxi tak môžete mať jeden vysielač s jedním kryštálom, ale niekoľko prijímačov s jednoduchým a dvojitým zmenšovania, to všetko na jednom kanále, len s správnym kryštálom v prijímači.

V modele je treba prijímač vždy chrániť pred otrasmi a vibráciami uložením do vhodného obalu (obaly Hitec z penovej gumy, Molitan). Penový polystyren nie je vhodný, pretože vibrácie a chvenie spoľahlivo prenáša.


Kryštály

O funkcií kryštálu už bola reč, ale malé zhrnutie neuškodí. Používajte prijímač s jednoduchým zmenšovaním (HFS-04 MI/MG, REX 4 alebo 5, PICO 3/4 atď.), použite vždy kryštál s jednoduchým zmenšovaním rovnakého výrobca. Používate prijímač s dvojím zmenšovaním (Electron, HFD-08 RD, Superslim, Mini DS IPD atd.) vložte vždy kryštál určený pre dvojité zmenšovanie. Iba tak máte zaručenú správnu funkciu a maximálni dosah súpravy.

Kombinácie vysielaču a prijímaču iných značiek: Veľa zákazníkov dnes kombinuje vysielače a prijímače rôznych značiek. V princípe je to možné, ale je potrebné dodržovať základné pravidlo. Do každého vysielača vložte kryštál rovnakej značky ako je vysielač. S prijímačom postupujte rovnakým spôsobom (pozor na jednoduché a dvojité zmenšovania).

Príklad:

A) Vlastním vysielač Flash 5 X FM a chcem použiť prijímač REX 5. Vo vysielači nechám originálni kryštál Hitec a do prijímača použijem „Hradecký“ alebo JETI.
B) Vlastním vysielač Multiplex ROYAL EVO 9 a chcem použiť napríklad Superslim. Vo vysielači opeť nechám originál Multiplex, ale do prijímača vložím originál Hitec určený pre dvojité zmenšovanie. Samozrejme rovnakého kanálu ako je vo vysielači.

Používajte vždy originálni kryštál firmy Hitec resp. Multiplex a povolené frekvencie pre Českú republiku (viz tabuľky v kapitole o vysielačoch). Iba tak je zaistená správna funkcia. S kryštálmi zachádzajte s veľkou opatrnosťou, ide o veľmi krehké súčiastky, ktoré sa môžu nárazmi alebo vibráciami poškodiť.

Zdroj: RC SVET